גילוי נאות: הרשומה הזאת נכתבה בהשראת עדכון שהבוסית שלי כתבה בפייסבוק.


יש המון אנשים וארגונים שזקוקים לעזרה כספית. להרבה מהם יש סיבות מצוינות. לפעמים הן דומות – מאבק נגד רעב, עזרה לעניים, מחקר של תרופות למחלות נדירות. ולפעמים הן מפתיעות יותר.

כמו למשל, ארגון Homicide Watch שקליי שירקי כתב עליו רשומה באגנלית. שירקי הוא חוקר אקדמי רשתות חברתיות והוא כתב עליהן כמה ספרים בסגנון קולח ומשכנע. המסר העיקרי בספרים שלו לא ממש מפתיע: פייסבוק, ויקיפדיה, פורומים וטכנולוגיות אחרות של אינטרנט לא רק מקלות על אנשים לתקשר (ולבזבז זמן), אלא גם מאפשרות לאנושות לעשות דברים שבדרך אחרת היו בלתי־אפשריים. אבל שירקי טוב בלכתוב סיפורים מעניינים שידגימו את המסר הזה.

העיקרון שעומד מאחורי Homicide Watch עצוב, אבל פשוט: לקיים עיתון מקוון שמדווח על כל מקרה רצח בעיר וושינגטון. למרות היותה בירת המדינה העשירה בעולם, בוושינגטון יש גם שכונות לא טובות והרבה פשע, ומסתבר שיש שם כל־כך הרבה מקרי רצח שעיתונים רגילים פשוט לא טורחים לדווח עליהם. הארגון הקים רשת של קבלת מידע מהמשטרה ורשת חברתית של אנשים שיכתבו סיפורים על הנרצחים ועל פרטי המקרה, וגרם לתזוזות בשוק העיתונות בעיר.

עכשיו הארגון הזה נקלע לקשיים כספיים וזקוק לתרומה. אפשר לתרום דולר ומעלה דרך אתר קיקסטרטר. אני תרמתי.

ואפשר גם ללמוד מהמיזם הזה ולהקים משהו כזה עבורנו. למיטב ידיעתי בארצנו הקטנה כל מקרי רצח זוכים לסיקור כלשהו בעיתונות, אבל כנראה לא כל מקרה שוד וגם לא כל תאונת דרכים. למה לא, בעצם? האם כל תאונה הופכת לכותרת ראשית כמו התאונה שנפגעה בה משתתפת העונה השביעית של כוכב נולד? אני מאחל החלמה מהירה למורן מזוז הפצועה, אבל מה עם כל שאר האנשים שנפגעים בתאונות כאלה? ומה עם כל תושבי הדירות שנפרצות? ומה עם כל בעלי הרכבים שנגנבים?

אפשר לעשות דבר כזה בטכנולוגיית אושהידי, שטל גלילי מוביל בישראל. אפשר לעשות את זה בטכנולוגיה של Homicide Watch. אפשר אולי לעשות את זה באתר ויקיחדשות העברי, שהיום לא ממש מתפקד, אבל הוא מחכה לאנשים שיחיו אותו. צריך רק להיכנס, ללחוץ על כפתור „עריכה” ולהתחיל לכתוב. לא חשובה הטכנולוגיה, חשובה התוצאה: סיקור חכם ורחב יותר של תאונות ופשעים יכול להפחית אותם, וזה משהו שאמור להיות טוב לכולנו.