אם אתם מפתחי תכנה חופשית שמדברים עברית ומחפשים מה לעשות בזמן הפנוי, זאת הרשומה בשבילכם. זוהי רשומה אורחת מאת מארק הרשברגר, האחראי על ניהול הבאגים של מדיה־ויקי, התכנה שמאחורי ויקיפדיה.


תכנת מדיה־ויקי מריצה את אתרי הוויקי הגדולים והידועים ביותר בעולם. הודות לפופולריות ולשימושיות של ויקיפדיה ולתשוקה של הקהילה שסביבה, אינני יכול לחשוב על עוד תכנה שיש לה תמיכה טובה יותר בהתאמה לשפות שונות. מיזמים כגון translatewiki.net ונאראים הופיעו כדי לשפר את התמיכה הזאת עוד יותר. זוהי הטענה הטובה ביותר בעד תכנה חופשית: תנו לאנשים בעלות על תכנה והם ידאגו לכך שהיא תעבוד טוב יותר. כתוצאה מזה, לכולנו יש תכנה טובה יותר.

ילדים נפאלים עם חתולים

ילדים נפאלים עם חתולים. צילמה: ננסי קולינז. רישיון: CC-BY-SA

למרות התמיכה הזאת, למדיה־ויקי ולוויקיפדיה יש חוסרים במספר תחומים חשובים. אחד מהתחומים האלה הוא שפות שנכתבות מימין לשמאל (RTL – right-to-left) ולא משמאל לימין (LTR – left-to-right). אנחנו משתדלים לתקן את הבעיות האלו, אבל כמעט כל המפתחים שלנו עובדים בשפות שנכתבות משמאל לימין, אז איננו שמים לב לבעיות כאלו באותה מהירות. הבעיות לא מסתכלות בפנינו מדי יום וכתוצאה מזה למשתמשים של שפות שנכתבות מימין לשמאל, כגון ערבית, פרסית ועברית אין תמיכה הולמת.

בכל אחת מהשפות האלו יש ויקי עם יותר מ־100,000 ערכים. אני בטוח שלפחות כמה מהאנשים שתרמו לאתרי הוויקי האלה יש גם כישורים לתיקון כמה מהבאגים בכתיבה מימין לשמאל שאולי הציקו להם.

אני חושב שאולי מפתחים דוברי שפות שנכתבות מימין לשמאל לא מתַקשרים מספיק עם מפתחים דוברי שפות שנכתבות משמאל לימין. ובכן, אם אתם מפתחים דוברי שפה שנכתבת מימין לשמאל, הרשו לי לומר לכם בבירור: אנחנו רוצים אתכם! יש לכם משהו שלמפתחי מדיה־ויקי הנוכחיים אין – משהו שאנחנו זקוקים לו נואשות. מִצאו באג, שִׁלחו תיקון, ואולי הקוד שלכם ירוץ בוויקיפדיה!

הנה כמה באגים שאפשר להתחיל מהם:

ולבסוף, יש תכונה חשובה שחסרה למדיה־ויקי ושמתומצתת בבאג 6100: Allow different directionality (rtl/ltr) for user interface and wiki content – לאפשר קביעת כיווניות שונה לתוכן ולאתר. אני מקווה למצוא את המשאבים לתיקון הבעיה המסוימת הזאת בקרוב.


תוספת אישית מהעורך: אני משתמש כבד במדיה־ויקי וגם דיווחתי הרבה באגים שקשורים לתצוגה מימין לשמאל, אבל מעולם לא תיקנתי אותם בקוד ממש. אני מנסה להתחיל בימים אלה, אבל יש לי מעט זמן לזה והידע של ב־PHP די חלש. אז אולי לא אוּכַל לתת לכם ייעוץ על התיקון ממש, אבל ייעוץ על התכנה ועל המשמעות של הבאגים אני יכול לתת בשפע.

מלבד זאת, אני מזמין את כל מי שיודע קצת לתכנת ומתניין בוויקיפדיה לכנס ויקימניה 2011 שיתקיים באוגוסט בחיפה. לפני הכנס הראשי יהיו שני ימי מפתחים ("האקאתון"), שאליהם יגיעו מתכנתי מדיה־ויקי מומחים מכל העולם. הם ישמחו ללמד אתכם איך להיכנס לקוד ולהתחיל לתקן באגים.

משתתפי כנס מפתחי מדיה־ויקי בברלין, מארק הרשברגר מימין, עבדכם הנאמן באמצע

משתתפי כנס מפתחי מדיה־ויקי בברלין, מארק הרשברגר מימין, עבדכם הנאמן באמצע. צילם: טוביאס שומן, CC-BY-SA-3.0-DE. לחצו להגדלה