– "את שמת לב שבשבועות האחרונים יש בוויקיפדיה למעלה תמונה של ג׳ימי ויילס ובקשה לתרום לוויקיפדיה?"

– "כן, נדמה לי שראיתי משהו כזה… למה צריכים את הכסף, כדי לשחרר את האסנג׳ הזה?"


אין טיפת קשר בין ג׳וליאן אסנג׳ לבין ויקיפדיה. ג׳וליאן אסנג׳ הוא ראש אתר האינטרנט ויקיליקס שנמצא לאחרונה בכותרות. הבלבול בין ויקיפדיה לבין ויקיליקס מחרפן אותי. מדובר בשני אתרי אינטרנט שאין ביניהם שום קשר. אתר ויקיליקס עוסק בהדלפה של מסמכים סודיים. אתר ויקיפדיה עוסק בהפצה של מידע חינוכי שימושי. אני לא אומר שזה רע וזה טוב – אני רק אומר שהם נפרדים. יש להם שם דומה, כי שניהם אתרי ויקי – אתרים שגולשים יכולים לערוך אותם, אבל בעצם אפילו זה כבר לא נכון: ויקיפדיה הוקמה כאתר ויקי ונשארה כזאת, ואילו ויקיליקס היה ויקי כשהוא הוקם ועכשיו הוא כבר לא ויקי, אלא אתר רגיל שגולשים רגילים יכולים לקרוא אותו ולא לערוך.


אבל בלי שום קשר לוויקיליקס אני קורא לכם לתרום לוויקיפדיה כמה שקלים. יכול להיות שאתם יודעים שוויקיפדיה היא אחד מעשרת האתרים הפופולריים ביותר, בכל העולם ובישראל בפרט. אבל יכול להיות שאתם לא יודעים שמתוך תשעים האתרים הפופולריים בעולם ויקיפדיה זה האתר היחיד שלא מוכר לכם שום דבר ושאין בו פרסומות (לפי דירוג alexa בזמן כתיבת שורות אלה). אין בוויקיפדיה פרסומות, כי ויקיפדיה שואפת לתת לכל אדם בעולם מידע אמין ושקול שאינו מושפע בשום אופן מנותני חסות.

אז למה ויקיפדיה צריכה כסף? הכסף הולך לתחזוקה של שרתי ויקיפדיה, לעריכת כנסים בנושא (הכנס הגדול הבא יהיה בחיפה!), ולאיסוף והפצה של חומר חינוכי חופשי בעברית ובשפות אחרות. החומר של ויקיפדיה מופץ לא רק באינטרנט, אלא גם בתקליטורים ובאמצעים אחרים לאנשים שאין להם גישה לאינטרנט. למשל, במסגרת פרויקט "מחשב לכל ילד" בישראל. פעילי ויקיפדיה מישראל גם עוסקים עכשיו בהעברת מחשבים עם תכנה חופשית ועם חומר חינוכי חופשי מוויקיפדיה הצרפתית לתלמידים במדינות באפריקה שאין להם שום דרך אחרת לקבל ספרי לימוד – לא בספרים ולא ברשת. למה דווקא מישראל ולא מצרפת? כי בישראל נמצאו אנשים שאכפת להם. הם נותנים את זמנם חינם, אבל יש להם הוצאות לוגיסטיות.

את ויקיפדיה כותבים אנשים שאכפת להם: אכפת להם מחינוך ואכפת להם מתרבות אנושית – בשפה שלהם ובכל שפה אחרת. אם אכפת לכם, אז גם אתם יכולים להיות שותפים לזה בקלות – לתרום לוויקיפדיה כסף ובאמצעות להצטרף לכותבי ויקיפדיה, או להצטרף לפעילי עמותת ויקימדיה. זה פשוט וזה בידיים שלכם.


אגב, אם הכול ילך לפי התכנית, התמונה של ג׳ימי ויילס תתחלף בקרוב מאוד למשהו מעניין יותר.