"ויקיטקסט" הוא מיזם אח של ויקיפדיה. אולי לא שמעתם עליו, כי ויקיפדיה הרבה יותר מפורסמת, אבל כדאי לכם לשמוע, כי זה מיזם נהדר.

בוויקיפדיה כותבים ערכים חדשים על נושאים מכל הזמנים וזה כל הזמן מתעדכן. לוויקיטקסט, לעומת זאת, מעלים טקסטים שכבר נכתבו ופורסמו ושמותר לפרסם אותם מחדש ללא הגבלות זכויות יוצרים. הרבה פעמים אפשר למצוא אותם בקלות בספריות (על נייר!) ובקובצי PDF של דפים סרוקים, אבל זה לא משהו ספרתי שאפשר לחפש בו, להעתיק ממנו או לקרוא באמצעות קורא מסך או צג ברייל.

בוויקיטקסט בעברית יש בעיקר ספרי קודש וספרים מתקופת ההשכלה ומתקופת התחייה – ביאליק, בן־יהודה, הרצל. (אני הוספתי לשם קצת תרגומים של ספרות רוסית, אבל זה די חריג.) בוויקיטקסט באנגלית יש בעיקר ספרות יפה ועיונית – הומרוס, שייקספיר, לואיס קרול, גזניוס – וגם נאומים של נשיאים אמריקאיים מוושינגטון עד אובמה, כי לפי החוק האמריקאי הם לא מוגבלים בזכויות יוצרים.

אחד הדברים הנפלאים שאנחנו עושים שם זה העלאה של גרסה ספרתית שלמה של אנציקלופדיה בריטניקה במהדורת 1911 שזכויות היוצרים עליה פגו. היא, כמובן, מיושנת מהרבה בחינות, אבל בהרבה דברים היא מפתיעה לטובה.

למשל, העליתי את הערך Grammar (דקדוק). זה ערך פנטסטי ולו רק כי הוא נכתב מנקודת מבט לגמרי מתארת, כלומר הוא עוסק בשאלה "מהם החוקים שלפיהם אנשים מדברים או דיברו בעבר" ולא בשאלה "איך לדבר נכון". גם היום בלשנים מתחרים ביניהם מי מהם יותר "מתאר" ולא "מטהר" (או "דסקריפטיבי" ולא "פרסקריפטיבי"). לכאורה ב־1911 זה לא היה מובן מאליו, אבל הנה, כבר בפסקה הראשונה שלו כותב באומץ מחברו שרוב תיאורי הדקדוק אינם נכונים ובהמשך מסביר שכותבים רבים של ספרי דקדוק בכלל לא מציבים לעצמם מטרה נכונה – הם רוצים ללמד ולא לחקור. וכבר ב־1911 הוא סוקר את הבעיות של "דקדוק אוניברסלי" – לכאורה המצאה של אמצע המאה ה־20, אבל לא, מה פתאום. והבעיות הן די אותן הבעיות: גם עכשיו נלחמים הבלשנים על מהות המחקר הבלשני – האם לחקור את מה שדומה בין השפות או את מה ששונה?

וכמה שלא נעים לומר את זה, הערך Grammar בוויקיפדיה האנגלית הוא ברדק גמור שלא מגיע לקרסוליו של הערך בבריטניקה 1911.

אני לא מבין את האנשים שרק רודפים אחרי החדש. איך אפשר ללמוד מדע כלשהו בלי להתייחס להיסטוריה שלו? הרבה מהבעיות שנתקלו בהן מדענים לפני חמש־מאות, אלף, ואלפיים שנה הן אותן הבעיות שנתקלים בהן מדענים מהיום.

המשך יבוא.