נפתח האתר החדש של נתן אלתרמן. ומה יש לי להגיד? שהניקוד בו שגוי:

עו‌ֹד חו‌ֹזֵר הַנִגּון שֶזָּנַחְתָּ לַשָוְא והַדֶּרֶךְ עו‌ֹדֶנָה נִפְקַחַת לָאֹרֶךְ

עו‌ֹד חו‌ֹזֵר הַנִגּון שֶזָּנַחְתָּ לַשָוְא והַדֶּרֶךְ עו‌ֹדֶנָה נִפְקַחַת לָאֹרֶךְ

ועָנָן בְּשָמָיו ְואִילָן בִּגְשָמָיו מְצָפִים עו‌ֹד לְךָ, עו‌ֹבֵר-אֹרַח.

ועָנָן בְּשָמָיו ְואִילָן בִּגְשָמָיו מְצָפִים עו‌ֹד לְךָ, עו‌ֹבֵר-אֹרַח.

השגיאות שם רבות. הן שגיאות מהסוג של "אם כבר מנקדים, אז מנקדים נכון", שכן את השיר יודעים בעל־פה רוב האנשים שיודעים עברית, והניקוד נמצא שם רק בשביל היופי, אבל דווקא בשביל היופי צריך שיהיה נכון. וגם קל מאוד למצוא גרסה מנוקדת של השיר. ולא – מתכנת הפלאש לא השכיל להעתיק כראוי את השיר מספר מנוקד.

חלק מהשגיאות נובעות כנראה מכך שהגופן שבו השתמש המעצב לא מכיל את הסימנים הדרושים או שהתכנה לא יודעת למקם אותם כמו שצריך. למשל, על אף אחת מהשי״נים אין נקודת שין, והנקודה מעל הווי״ו זזה שמאלה והדגש של זי״ן זז ימינה. בנו״נים במילים "הַנִגּון" ו"עוֹדֶנָה" צריך להיות דגש, אבל אין דגש. במקרה כזה צריך להפסיק להשתמש בפלאש, שממילא אינו נחוץ, ולהחליף את הגופן, למשל ל־Ezra SIL החופשי שהניקוד בו עובד בדרך־כלל באופן מושלם. ואם כן מתעקשים להשתמש בפלאש וגם אי־אפשר להחליף גופן, אפשר למקם את הנקודות ידנית. בשביל זה משלמים למעצב. אבל הוא לא טרח לעשות גם את זה.

ואם לא טרח המעצב, האם עורך האתר לא היה אמור לשים לב לזה?

יש שם עוד שגיאות, אבל אותי הכי הרגיזה המילה "מְצָפִּים" – לא יכול להיות קמץ (גדול) לפני דגש חזק, אלא רק פתח (יש לכלל הזה חריגים מעטים, אבל זה לא מקרה). רוב הישראלים לא יודעים את זה, וזה לא נורא, אבל עבור מי שכן עוסק בניקוד זה כלל יסודי מאוד.

במדינה מתוקנת אדם שלא יודע את כל כללי הכתיב – והניקוד הוא חלק מהכתיב – לא אמור לחלום על משרה של מעצב תג מחיר במכולת, אבל יאללה, אני מודע לכך שאנחנו לא מדינה מתוקנת, אז בסדר. אבל שלפחות יֵדע להעתיק.