הרשומה הזאת קצת קשה באמצע, אבל משעשעת בסוף.


בראשית שנות התשעים שידרו בתכניות הילדים והנוער בערוץ הראשון הצגה חינוכית על סכנת ההתמכרות לסמים. מישהו זוכר איך קוראים לה? היו שם שלושה תלמידי תיכון, שני נערים ונערה, שגילו שקנביס עוזר להם להתרכז בהכנה לבגרויות. שניים מהם קלטו בזמן שזה מזיק ונגמלו והשלישי הידרדר לסמים קשים. אחר־כך הראו לנו את ההצגו הזאת גם בבית־ספר.

בקטע שבו אחד הנערים מתחיל לקלוט שקנביס זה לא דבר תמים כמו שהוא חשב הוא אומר משהו כזה: "קראתי שמישהו שעישן מריחואנה איבד את כוח הגברא! וגם נשים יכולות לאבד מזה את כוח הַנָּשָׁא!"


הצירוף "כוח הַנָּשָׁא" הוא דוגמה חמודה ל"ניגוד מזדמן" (occasional antonym). על כך שיש לתופעה הזאת שם למדתי ממאמר של הבלשנית הרוסייה לודמילה וֶדֶנְסְקָיָה, שעסקה רבות בניגודים בין מילים (אנטונימיה).

"ניגוד מזדמן" הוא מילה או צירוף מילים שאינו קיים במילון של השפה התקנית ושדובר של שפה יוצר באופן ספונטני על־ידי שינוי של מילה קיימת. לשונאי פוסקני יתייחס לזה כאל שגיאה וחריגה, ואילו בלשן מתאר יחשוב שזה דבר מגניב שאפשר לכתוב עליו מאמר.

ברוסית די קל למצוא לה דוגמאות, מכיוון שיש בה מבחר גדול של תחיליות שמביעות ניגוד. למשל, המילה התקנית выпуклый (בולט, קמור), לעומת המילה הלא־תקנית впуклый (קעור), שהיא ניגוד מזדמן; קיימת גם המילה התקנית вогнутый, אבל יוצא לי לשמוע את המילה הלא־תקנית בדיבור.

אבל בעברית קצת קשה להדגים את התופעה הזאת. "כוח הנשא" הוא דוגמה חמודה במיוחד, כי מי שטבע אותה התחשב במספר גורמים חשובים: ההטעמה במלעיל; הסיום באל״ף (זה נאמר ולא נכתב, אבל השומע מדמיין שזה אל״ף, כמו ב"גברא"); הווידוא שמדובר בנקבה – נש־ בעברית מתייחס רק לנשים ולא לגברים.

חוץ מ"כוח הנשא" מצאתי ב"נימוקים" – אוספי העברית המדוברת שלי – מעט מאוד דברים:

  • חייל אמר על חיילת: "יש בה משהו… אבל אין בה משהו" – "יש בה משהו" הוא ביטוי נפוץ לכך שיש באישה משהו יפה או מעניין; "אין בה משהו" היה יצירה ספונטנית שהייתה ברורה באותו רגע. הדובר רצה להגיד דבר הפוך, שיהיה כמה שיותר דומה מבחינה צורנית למשפט הקודם.
  • "השרת לא עובד… מְעַבְדִים אותו" (ב׳ רפה) – כתבתי על זה בהשגות שושן. שוב, הדובר רצה לומר דבר כמה שיותר דומה למשפט הקודם, אז הוא שמר על רפיון הבי״ת וגם נמנע מדמיון למילה מְעַבְּדִים, שיש לה פירוש אחר בהקשר של מחשבים ובכלל.
  • נגד אומר לחייל: "אתה בחור טוב, עושה את עבודתו על הצד הלא טוב ביותר".

מישהו מצליח לחשוב על עוד דוגמאות? אבל לא מומצאות במיוחד, כאלה שבאמת נאמרו או כתבו במקום כלשהו. בתודה מראש.