שאלתי אותו דבר ברוסית ובאנגלית ואתם יכולים לענות שם בשפה שנוחה לכם:

איך אתם מחפשים מילים במילון עברי?

דוברי עברית ואנשים שלמדו עברית היטב לא מתקשים בזה ובדרך כלל לא שואלים את עצמם מה קשה בזה לאנשים אחרים.

אז אני שואל – בין אם אתם דוברי עברית מלידה או לא:

מה קשה לכם?

האם קשה לכם לדעת מה שורש המילה, כדי למצוא אותה? זה נוגע בעיקר לפעלים, אבל תרגישו חופשיים להגיד על זה כל דבר. איך יותר נוח לכם למצוא פעלים – לפי השורש, לפי שם הפועל, לפי זמן עבר, לפי זמן הווה?

האם אי פעם חיפשתם מילים בסיסיות מאוד כמו "על", "ו", "כלב", "שמר", "אכפת"?

האם קשה לכם לזהות מיליות בתחילה (מילות יחס, מילות חיבור) וסופיות (זמן, מספר, שייכות)?

האם אתם יודעים לקרוא את הקיצורים השונים, כגון זו"נ, פעו"י, מ"ג, נ"ר? האם הם שימושיים לכם? האם אתם בכלל שמים לב לכך שהם קיימים? האם הם מפריעים לכם?

האם אתם יודעים מה אומרים הסימנים ת, ח, ב במילון אבן שושן? או הסימנים * (כוכבית) ו-° (עיגול) במילונים ישנים? האם אתם יודעים איך מזהים אם המילה מופיעה בתנ"ך או לא?

האם אתם זוכרים מילים מסוימות שהיה לכם קשה במיוחד למצוא? מילים או בביטויים שלא הצלחתם למצוא בכלל?

האם יש לכם בעיות מסוימות עם אמות קריאה – א, ו, י שחסרות? אם אתם לא מוצאים, למשל, את המילה "תוכנה", האם תדעו שצריך לנסות לחפש "תכנה"?

האם אי פעם קראתם הקדמה למילון או הוראות שימוש בו?

האם אתם יודעים איך לברר מהי צורת הרבים הנכונה של מילים? האם אתם יודעים איך למצוא את הניקוד הנכון של נטיית פועל לפי זמנים או נטיית גוף עם סיומות קניין?

האם יש מילונים שאתם מעדיפים ומילונים שאתם לא אוהבים? אני מדבר על כל סוג – חד-לשוניים ודו-לשוניים, וגם מודפסים ואלקטרוניים: אבן שושן, בן יהודה, גור, אריאל, BDB, ספיר, רב מילים, ההווה, אלקלעי, אוקספורד, מורפיקס ואחרים.

השאלות אולי כלליות מאוד, אבל אני מתעניין בעיקר בהקשר של שימוש במילון ולא בבעיות לשוניות כלליות (אבל אם אתם רוצים, אפשר לכתוב על הכול.)

בבקשה תרגישו חופשיים לכתוב כל דבר, גם אם הוא נראה לכם פשוט מדי או מביך. אם אתם רוצים, כתבו באלמוניות או ישר לדואר אלקטרוני: amir.aharoni@mail.huji.ac.il.