בריטניה מטילה או לא מטילה אמברגו על יצוא נשק מישראל. וכולם מודאגים. אבל ממילא לא היה אמור להיות ייצוא של נשק מישראל לבריטניה.


משנה, מסכת עבודה זרה א ז:

אין מוכרים להם דובים ואריות וכל דבר שיש בו נזק לרבים.

"הם" – זה גויים. מה זה דובים ואריות ברור. ומה זה "כל דבר שיש בו נזק לרבים"?

מפרשים:

חנוך אלבק: שיש בו נזק לרבים – כגון כלי זין.

ר' עובדיה מברטנורא: שיש בו נזק לרבים – כגון כלי מלחמה חרבות ורמחים.

ומוסיף על דבריו ר' פינחס קהתי: שחשודים הם להשתמש בכל אלו לרעת הבריות.

בקיצור, יש הלכה שלפיה אסור למכור לגויים נשק.

יש המון דרכים להסתייג ממנה.

האדם החילוני פשוט יכול לומר שהוא ממילא לא מחויב להלכות. האדם החילוני יכול לומר שאין לו בעיה לקבל על עצמו הלכה שלפיה אסור לרצוח, אבל דוחה אותו הרעיון לקבל על עצמו הלכה כלשהי שמפלה בין יהודים לגויים. האדם החילוני שמנסה להיות מגניב יכול אפילו לומר שהרעיון של איסור עבודה זרה מוצא חן בעיניו, כי מונותאיזם זה בסך הכול רעיון נחמד, אבל הוא לא רואה את הקשר בין זה לבין מכירת נשק.

האדם הדתי יכול לומר שאין הבדל בין ההלכה הזאת לבין כל הלכה אחרת, שאין אתה יודע מתן שכרן של מצוות. שהגויים של אז הם לא הגויים של היום. שהפרנסה של עובדי תעש דוחה את איסור מכירת דברים שיש בהם נזק לרבים.

אבל אני מוטרד מכך שאני אולי היחיד ששם לב להלכה הזאת. בהרבה עסקים יש מישהו שמרוויח וקוצר את הפֵרות מכל המתחרים. חברת רוטל בישראל נותנת שירותי תשתיות לחברות תקשורת אחרות ומתחרות – הוט, נטוויז'ן, 012. לוי שטראוס מכר ג'ינס למחפשי זהב שרובם לא מצאו כלום. חברת סיסקו מוכרת נתבים לחברות הזנק שרובן נסגרות. ובמלחמות תמיד מרוויחים סוחרי נשק.

יש לנו תעשיית נשק מפוארת. ההישגים הטכנולוגיים והכלכליים שלה הם מקור גאווה לאומה ומקור פרנסה לאלפי משפחות. אבל למעט מאוד אנשים חילונים מפריעה העובדה שהדברים האלה מיוצרים כדי להרוג ולמעט מאוד אנשים דתיים מפריעה העובדה שמכירת נשק לגויים היא עבירה על הלכה מפורשת במשנה בעוד שבעניינים הערטילאיים למדי של שבת וגיור הם מפגינים ועושים המון רעש.

אז אני אומר: לעזאזל עם הכול. בואו נהיה מדינת הלכה גזענית וחשוכה שמפלה בין יהודים לגויים. בואו נייצר מספיק נשק כדי להגן על עצמנו ונפסיק למכור נשק לגויים. אם יש לנו יותר מדי מהנדסים שעובדים על פיתוח נשק, בואו נעביר אותם לפיתוח דברים אחרים. נגיד, מכוניות שמבזבזות פחות דלק או מזגנים שמבזבזים פחות גז.

אני תמים?