תקופת הבחירות מגיעה לאוניברסיטה. זה די משעשע לראות פה מתמודדים לכנסת. בטח ייצא לי עוד לכתוב עליהם.

היום ביקר כאן ירון ידען, מייסד ארגון דעת אמת ומפלגת אור, שהערך עליה בוויקיפדיה נמחק (עוד דיון על מחיקת מפלגת אור מוויקיפדיה). המפלגה הזאת טוענת בתוקף שהיא לא "שינוי" החדשה, אבל בעצם היא כן, כי עיקר העיסוק שלה ושל העומד הוא בהתנגדות לדת בכל מיני צורות.

את הופעתו באוניברסיטה פתח ידען בנאום על נושא שלא נדון, לטענתו, בציבור: העובדה שמערכת החינוך שלנו מופרדת לארבעה זרמים – חילוני, דתי, חרדי וערבי. אכן, דבר שדי מפריע גם לי. הוא ציין, בין היתר, ששרת החינוך יולי תמיר הורתה ללמד תלמידים ערבים על זהות לאומית פלסטינית, ושזה, לדעתו, דבר לא תקין. אם זה נכון, אז גם זה דבר חמור בעיניי, אבל מעניין שהוא מציין את זה, כי לכאורה מפלגות אנטי-דתיות נוטות לתמוך בפלסטינים. מצד שני, שינוי נחשבה למפלגה ימנית למדי.

אבל נעזוב את זה; כשניתנה ההזדמנות לשאול שאלות, שאלתי את ידען: "נגיד שאתה עכשיו שר החינוך, איך תשפר את תכניות הלימודים מעבר לססמאות על איחוד המגזרים ועל מדינה יהודית דמוקרטית?" ידען ענה שהוא יבנה תכנית ליבה (גם ססמה נדושה) שמבוססת על רציונליזם, כי הרי הפיזיקה היא אחת לכולם ולא יכול להיות שחרדים ילמדו משהו אחר. הוא הביא את האוניברסיטה בתור דוגמה: באוניברסיטה יש שוויון ורציונליזם, והיא פתוחה לכל המגזרים. הערתי לו שבפועל אין בה אף חרדי והוא אמר שזה נכון, אבל אם חרדי היה מבקש, הוא היה מתקבל. נניח.

אז שאלתי אותו עוד שאלה: "טוב, רציונליזם זה עיקרון יסוד באמת יפה שמקובל עליי, אבל איזה שינוי של ממש תעשה בתכנית הלימודים? בחר איזה שהוא מקצוע ותגיד לי מה תשנה בתכנית הלימודים שלו. אני מתעניין בשפות, אבל מצדי אתה יכול לדבר גם על מתמטיקה."

לא הייתה לו תשובה. במפלגת אור עוד לא הכינו תשובה לזה. "שאלה יפה", הוא אמר, "אתה יכול להצטרף אלינו ולעזור לנו לפתח את התחום הזה."

אהה… לא נראה לי שאצטרף למישהו שאמר את המשפט הבא: "אין זה זלזול בעיני לכתוב שדברי חז"ל הם שטות גמורה ומוחלטת" (ירון ידען נ' עיתון "יום השישי", ת.א.207183/02). מי שלא מבין שזה כן זלזול, שלא יעז להתעסק בחינוך.