קבלו קישור:

לא צריך לדעת רוסית כדי להבין שההצעה היא לשים פסים לבנים של מעבר חציה גם מעל הכביש.

בשביל הפרנסה המעצב הרוסי הידוע (לפעמים לשמצה) ארטמי לבדב מעצב בעיקר אתרי אינטרנט, ספרים ומוצרי צריכה כגון טלפונים, כוסות ומתנות חמודות (ויקרות) לעובדי הייטק. וגם את מקלדת אופטימוס המגניבה לאללה. היא הייתה יכולה להיות ממש שימושית למי שעוסק בבלשנות, אבל אני לא מכיר מישהו שעוסק בבלשנות ויכול להוציא 1,600 דולר על מקלדת.

בכל אופן, זה מה שארטמי לבדב עושה בשביל הפרנסה; אבל בשביל הנשמה הוא מטייל בערי הפריפריה הרוסית ובשאר העולם ומתעד תמרורים, מעברי חציה ורמזורים. זה נראה כמו חנוניות קיצונית, אבל הוא גם עושה משהו בקשר לזה. לעתים קרובות הוא מתבטא בצורה מגעילה, מקלל ומגדף את כל העולם סתם בשביל הספורט ולעתים אפילו כותב בבלוג שלו סתם שטויות, אבל הוא גם לוקח אחריות מקצועית כמעצב משפיע ורוצה להציל את העולם. הרעיון פשוט: תמרורים ורמזורים אמורים לשפר את הבטיחות בדרכים. עיצוב משופר של תמרורים ורמזורים יציל חיי אדם.

למשל, לפני כמה חודשים הוא צילם בעיר אחת ברוסיה את תמרור שכתוב בו "נהג! בצאתך משטח השיפוט של העיר הדק חגורת בטיחות והדלק את פנסי התאורה הקדמית" ופרסם בבלוג שלו הצעה: לשים תמרור חדש שכתוב בו בקצרה "- פנסים וחגורה!" (ר' סיפור על כך באנגלית כאן: Make it short.) למרבה ההפתעה עיר סיבירית בשם טיומן אימצה בהתלהבות את הרעיון הזה שלו ואף הזמינה אותו לבוא לעיר ולהציע להם עוד שיפורים.

הוא נסע לשם והם סיפרו לו שהבעיה העיקרית שלהם בבטיחות בדרכים היא דריסת הולכי רגל במעברי חציה. אז הוא הציע להם "זברה" מקבילה על הכביש ומעליו. נראה פשוט וגאוני. הולך הרגל מואר יותר וזה נראה יפה והגיוני ומתאים. אנשי משטרת התנועה של טיומן החליטו לאמץ גם את הרעיון הזה והבטיחו לפרוס אותו בחודשים הקרובים. טוב שיש אנשים שממש מנסים לשפר ולהשתפר. איזו עיר בארץ תאמץ את זה?

הערה אחרונה: ברוסית נפוץ הכינוי "זברה" לפסי מעבר חציה. האם זה קיים גם בעברית ובשפות אחרות?