קראתי את זה קודם בעמוד הראשי של Lenta.ru, אתר חדשות רוסי לא מדהים אבל בלי יותר מדי פרסומות מגעילות: ילנה (לנינה) ורשבסקיה הייתה אחות יהודייה ששירתה בצבא האדום במלחמת העולם השנייה ונקברה בקבר אחים בטאלין, בירת אסטוניה. ילנה נקברה מחדש בירושלים על פי בקשת קרובי משפחתה שגרים בישראל. מי שלא זוכר או לא יודע, הקבר בטאלין נפתח כי ממשלת אסטוניה מוחקת את כל המזכרות שהשאיר השלטון הסובייטי בטענה שמה שברית המועצות עשתה זה לא שחרור אסטוניה מהנאצים, אלא כיבוש בלתי חוקי. חלק מהחיילים הסובייטיים (רוסים ברובם) נקברו מחדש בבית קברות אחר בעיר, חלק נקברו בערים אחרות בתוך רוסיה וילנה נקברה בירושלים.

מישהו בארץ שמע על זה? לא ראיתי את זה בעמוד הראשי של YNet. חיפשתי "ורשבסקיה" בגוגל ומצאתי ידיעה על זה בוואלה! אבל שם לא כתבו שהיא נקברה בטקס צבאי מלא עם מטח יריות. יכול להיות שאהוד ברק חוזר להתחנף לווטרנים הסובייטיים? טוב, מגיע להם.

ולמי שתוהה – "לנינה" זה כנראה השם שניתן לה בלידתה על שם לנין. באותה תקופה היו לא מעט ילדים שנקראו על שם מנהיגי המהפכה. עד היום יש לא מעט גברים שקוראים להם "ויל" או "וילן" (ראשי תיבות של ולדימיר איליץ' לנין) ובבית ספר יסודי הייתה לי מורה ששמה הפרטי היה סטלינה. (היא הייתה ממש מגעילה. שמעתי על עוד נשים עם שם הזה שהיה להן אופי מגעיל, ותמיד כשדיברו עליהן, טרחו להוסיף – זה בטח קשור לשם שלה.) אז למה בידיעות על קבורתה עכשיו קוראים לאחות הגיבורה ילנה? הרבה מאותם הילדים עם השמות המפוצצים אימצו לעצמם שמות רוסיים פשוטים יותר ואולי גם ילנה עשתה כך, או שאולי קרוביה ביקשו לקרוא לה בשם פשוט יותר ולא כל כך פוליטי.